The Lee Hanebury Memorial Tournament Results
Presented by The Pickering Squash Club
And The Pickering Recreation Complex
Results 1995 to 2018
AND
The Lee Hanebury Memorial
Doubles Tournament
Presented by The Pickering Squash ClubAnd The Pickering Recreation Complex
Winners 1995
Women’s A Barb Evans
Women’s B/C Yvonne Whyte
Women’s D/E Joan Hill
Men’s B John Dolman
Men’s C Norm Shaw
Men’s D Greg Pellam
Men’s E Lorne Schiele
Winners 1996
Women’s A Nicole Carroll
Women’s C Ruth Dunslow
Women’s D Margaret Williams
Men’s A John Dolman
Men’s B Mike Todd
Men’s C Jim Shoemaker
Men’s D Mike Rochemont
Men’s E Scott Gormley
Winners 1997
Women’s A Jody Melville
Women’s C Laura Coomey
Women’s D Heather Swartz
Men’s A Eric Dunn
Men’s B Jim Shoemaker
Men’s C Richard Dobson
Men’s D Scott Gormley
Men’s E Brian Dunslow
Winners 1998
Women’s A Nicole Carroll
Women’s B Donna Jean
Women’s C Viru Parmar
Women’s D Diane Pearce
Women’s E Nimat Vadera
Men’s A Cory Melville
Men’s B Kevin Cahill
Men’s C Mark Grant
Men’s D Luigi Benetton
Men’s E Vic Aiken
Winners 1999
Women’s A Gail Pimm
Women’s B Vanessa Steinwall
Women’s C Viru Parmar
Women’s D Heather Swartz
Women’s E Sheree Nicholson
Men’s A Cory Melville
Men’s B Rich McCasllum
Men’s C Andrew Donaldson
Men’s D John Whyte
Men’s E Cory Britt
Winners 2000
Women’s A Jody Melville
Women’s B Alesha Turner
Women’s C Sue Bettencourt
Women’s D Natasha Vadera
Women’s E Not Played
Men’s A Cory Melville
Men’s B Dane Sharp
Men’s C Peter Hanebury
Men’s D Dave Howaard
Men’s E Steve Dizig
Winners 2001
Women’s A Jody Melville
Women’s B Vanessa Steinwall
Women’s C Stephanie Edmisson
Women’s D Natasha Vadera
Women’s E Janet Brick
Men’s A Cory Melville
Men’s B Steve McInnis
Men’s C Ryan Osborne
Men’s D Mike Guimond
Men’s E Eamonn Dooley
Winners 2002
Women’s A Chrissie Evans
Women’s B Chrissie Evans
Women’s C Karen Forint
Women’s D Marg Grimshaw
Women’s E Lisa Troupe
Men’s A Jeff Evans
Men’s B Minaz Sarangi
Men’s C Raj Vadera
Men’s D Rich Dobson
Men’s E Rich Gordon
Winners 2003
Women’s A Pam Monrad
Women’s B Pam Monrad
Women’s C Shanon Fisher
Women’s D Anna Bonnell
Women’s E
Men’s A Dane Sharp
Men’s B Ziad Rahim
Men’s C Raj Vadera
Men’s D Dom Salvagna
Men’s E Jonathan Loverly
Winners 2004
Women’s A Gail Pimm
Women’s B Rebecca Brydges
Women’s C Summer Grimes
Women’s D Victoria Templer
Women’s E Juliette McIntyre
Men’s A Dane Sharp
Men’s B Kevin Cahill
Men’s C John Ernst
Men’s D Gary Hampton
Men’s E John Doherty
Winners 2005
Women’s A Not Played
Women’s B Brenda Forbes
Women’s C Sandra Brown
Women’s D Tasha Ratnasingam
Women’s E
Men’s A Chris Hanebury
Men’s B Larry Lamana
Men’s C Scott Gormley
Men’s D Sid Stevens
Men’s E Steve Bettencourt
Winners 2006
Women’s D Heather Swartz
Men’s A Chris Hanebury
Men’s B Henry Hernandez
Men’s C Steve Dizig
Mixed D Dave Grimshaw
Mixed E Donna Thompson
Winners 2007
Men’s A Peter Bloom
Men’s B Scott Gormley
Men’s 50+ Alan Cornish
Mixed C Dom Salvagna
Mixed D Dave Burton
Mixed E John Morris
Winners 2008
Women’s A
Women’s B
Women’s C
Women’s D
Women’s E
Men’s A
Men’s B
Men’s C
Men’s D
Men’s E
Winners 2009
Women’s A – B Connie Sachetto
Women’s C Christine Long
Women’s D – E Karen De Sa
Men’s A Dane Sharp
Men’s B Steve McInnis
Men’s C Either Mike Bekic or Cathal Copes
Men’s D Trevor Charbonneau
Men’s E Winston Layne
Master’s 50+ Frank Sabetti
Winners 2010 SINGLES
Women’s A Julie Hisey Finalist Maia Kirk
Women’s B Christine Long Finalist Radka Hasenohrlova
Women’s C Sinki Michalli Finalist Alison LeBer
Women’s D Nancy Demers Finalist Kellie Jenkins
Men’s A Dane Sharp Finalist Fred Reid
Men’s B Henry Hernandez Finalist Spencer Robitaille
Men’s C Sameer Vadera Finalist Alan Cornish
Men’s D Chester Vieira Finalist Tim Johnson
Men’s E Mazin Audeh Finalist Winston Layne
Winners 2010 DOUBLES
Women’s B Dbls Nicole Pirko and Yvonne Whyte
Finalists Julie Hisey and Brenda
Forbes
Women’s C Dbls Debbie
Burton and Anaa Sipos
Finalists Joan Hill and Veru Parmar
Men’s B Dbls Steve Dizig and Mike Tanner
Finalists Nick Stryland and Mike
Deluca
Men’s C Dbls John Whyte and Jim Shoemaker
Finalists Rick D’Souza and Greg Sweeney
Calcutta Terry Bruce and Dane Sharp
Finalists Brad Hanebury and Scott Gormley
Winners 2011 SINGLES
Women’s A Julie Hisey Finalist Maia Kirk
Women’s B Linda Ndebele Finalist Alison LeBer
Women’s C Sarah Wells Finalist S. Saunders
Women’s D
Women’s E Carolyn Kong Finalist Lindsey Narraway
Men’s A Brad Hanebury Finalist Will Mariani
Men’s B Kumar Erramilli Finalist Sameer Vadera
Men’s C J. Raheman Finalist Scott Gormley
Men’s D Jorden Mackenzie Finalist Liam Innis
Men’s E John McDermott Finalist Jonathan Humphries
Winners 2011 DOUBLES
Women’s B Julie
Hisey and Carm Kervin
Finalists
Yvonne Whyte and Sue Bettencourt
Women’s C Linda
Parsons and Grace Tanaka
Finalists Donna
Thompson and Paula Kuzic
Men’s B Steve
Dizig and Mike Tanner
Finalists
Brian Valin and John Kervin
Men’s C Phil
Mercurio and Ron Schneider
Finalists
Benny Nigin and Brian Ellis
Winner’s 2012 SINGLES
Women’s A
Women’s B
Women’s C
Women’s D
Women’s E
Men’s A
Men’s B
Men’s C
Men’s D
Men’s E
Winners 2012 DOUBLES
Women’s B
Women’s C
Men’s B
Men’s C
Winner’s 2013 SINGLES
Women’s A Chrissie Mackintosh, Finalist Vanessa Steinwall
Women’s B Paula Kuzic, Finalist Rachel Copas
Women’s C Jocelyn McPhail, Finalist Selena Fox
Women’s D Tracey Roynolds, Finalist Nancy Demers
Women’s E Caryn Kong, Finalist Lynda Kremer
Men’s A Adam Engel Finalist Brad Hanebury
Men’s B Alex Seto Finalist Alex Orr
Men’s C Irek Baca Finalist Trevor Charbonneau
Men’s D Alvero Baca Finalist Brendon Fox
Men’s E Adam Bradley Finalist Chris McFadden
Winners 2013 DOUBLES
Women’s B Kristeen Burton & Jann Taylor
Finalists
Yvonne Whyte & Tammie Sangster
Men’s B Steve Dizig & Mike Tanner
Finalists Wayne
Pye & Josh Ginou
Men’s C Steve Flude & Graham
Moulding
Finalists
Nick Joyce & Conrad Rosario
Winner’s 2014 SINGLES
Women’s A Elka Markus Finalist Charlotte Copas
Women’s B Rebecca Brydges Finalist Debbie Burton
Women’s C Sandra Gauldie Finalist Lauren Grimaldi
Women’s D Nicole Tomei Finalist Margo Sloan
Men’s A Fred Reid Jr. Finalist Brad Hanebury
Men’s B David Garel Finalist Robert Henderson
Men’s C Ken Brown Finalist Paul Gryglewicz
Men’s D Mark McLarney Finalist Tim Grech
Men’s E Negm Abdullatif Finalist Philip Navaratne
Winners 2014 DOUBLES
Women’s B Tammie Sangster & Yvonne Whyte
Finalists Julie Hisey & Carmela Kervin
Men’s B Steve Dizig & Mike Tanner
Finalists John Kervin & Fred Reid Sr.
Winner’s 2015 SINGLES
Women’s A Julie Hisey Finalist Laura Savage
Women’s B Paula Kuzic Finalist Dolly Kao
Women’s C Lauren Grimaldi Finalist Ashley Knight
Women’s D Karen Seto Finalist Valerie Westra
Men’s A Thomas Manley Finalist Jean-Michel Leblanc
Men’s B Andrew Harvey Finalist Jan Potmesil
Men’s C Sam Manley Finalist Graham Horne
Men’s D Chester Vieira Finalist Shawn Reid
Men’s E Carter Quinney Finalist Doug Quinney
Winners 2015 DOUBLES
Women’s B Julie Hisey & Tina
Magaris-Olejnik
Finalist Laura Savage & Anne Smith
Men’s B Steve Dizig & Mike Tanner
Finalists
Eric Dunn & Wayne Pye
Men’s C Rohit Sharma & Greg Sweeney
Finalists Nick Joyce & Conrad Rozario
Winners 2016 SINGLES
Women’s A Julie Hisey Finalist Charmaine Kwok
Women’s B Anna Tomei Finalist Alison LeBer
Women’s C Ashley Knight Finalist Danielle LeBlanc
Women’s D Shelly Hubbard Finalist Caryn Rankine
Men’s A Cory McCartney Finalist Brad Hanebury
Men’s B Brian Reid Finalist Sameer Vadera
Men’s C Jordan Arron Finalist Bill Dickinson
Men’s D Noor Zubair Finalist Ashwin Shan
Men’s E Burt Fielding Finalist Juan Segovia
Winners 2016 DOUBLES
Women’s B Diane Naughton & Sally Philp
Finalists
Abigail Krol & Laurie Krol
Women’s C Joan Brann & Carrol Trunk
Finalists
Danielle LeBlanc & Donna Thompson
Men’s B Steve Dizig & Mike Tanner
Finalists
Bruce Maclean & Brad Munro
Men’s C Robert Dubé & Andrew Longwell
Finalists
Nick Joyce & Conrad Rozario
Winners 2017 SINGLES
Women’s A Julie Hisey Finalist Lisa Bogdan
Women’s B Alison LeBer Finalist Ashley Knight
Women’s C Niki Storms Finalist Danielle LeBlanc
Women’s D/E Philloza Suleman Finalist Carol Reilly
Men’s A Cory McCartney Finalist Brad Hanebury
Men’s B Scott Gormley Finalist Sameer Vadera
Men’s C Colin Shirley Finalist Bill Dickenson
Men’s D Sunil Zubair Finalist Andres Orozco
Men’s E Anderson Mendonca Finalist Carlos Rodriguez
Winners 2017 DOUBLES
Women’s B Sue Desa & Julie Hisey
Finalists
Nicole Pirko & Yvonne Whyte
Men’s B Eric Dunn & Steve McInnis
Finalists
Duncan Peake & John Whyte
Men’s C Thang Le & Marco Wong
Finalists Savio Dias & Jonathan Puddy
Winners 2018 SINGLES
Women’s A Nicole Garon Finalist Vanessa Steinwall
Women’s B Alison LeBer Finalist Lauren Grimaldi
Women’s C Georgia Baldwin Finalist Hazel Kenny-Wilson
Women’s D Kim Hines Finalist Maria Tilotta
Women’s E Michelle Campbell Finalist Jennifer Layman
Men’s A Cory McCartney Finalist Sudharsannam Lyyandurai
Men’s B John-Paul Lambert Finalist Robert Henderson
Men’s C Alok Zubair Finalist Shamail Zubair
Men’s D Noor Zubair Finalist David Carroll
Men’s E Roshan Sunil Matlik Finalist David Scott
Winners 2018 DOUBLES
Men’s C Rick D’Souza & Fred Dizig
Finalists Jordan Arron & Graham Horne
Mixed Open Stephanie Hewitt & Will Mariani
Finalists Nicole Garon & Jamie Nicholls
Mixed B Danielle Leblanc & Marco
Wong
Finalists Natalie Morrison & Mark Warren
Mixed 40 + Diane Naughton & Eric Baldwin
Finalists Lori Krol & Greg Muir
Mixed 50 + Tammie Sangster & John Hall
Finalists Robbin Morrison & Paul Zander
Mixed 60 + Lolly Gillen & Steven Hisey
Finalists Sibylle Witt & Molson Robertson